- Czym jest szkolenie BHP?
- Szkolenie BHP – przykład
- Powitanie pracownika
- Bezpieczeństwo i higiena pracy
- Obowiązki pracodawcy
- Obowiązki i uprawnienia pracownika
- Bezpieczeństwo pracownika
- Zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa
- Zasady higieny osobistej
- Profilaktyczna opieka lekarska
- Alarmowanie o niebezpieczeństwie
- Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach
- Test wstępnego szkolenia BHP
Czym jest szkolenie BHP? #
Głównym celem szkolenia BHP jest dostarczenie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do wykonywania danej pracy. Szkolenie BHP informuje również pracownika o zagrożeniach występujących na jego stanowisku pracy, o zasadach bezpieczeństwa, których musi przestrzegać i higienie pracy.
Szkolenie wstępne BHP dzieli się na dwa rodzaje instruktażu:
- Instruktaż ogólny – zapoznaje nowych pracowników z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, które zostały zawarte w kodeksie, czy regulaminach pracy i uczy pracowników zasad pierwszej pomocy.
- Instruktaż stanowiskowy – zapoznaje pracowników ze środowiskiem pracy, z ryzykiem zawodowym występujących na danym stanowisku i sposobami ochrony przed zagrożeniem.
Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy są obowiązkowe, pracodawca jest zobowiązany do zorganizowania ich i przeprowadzenia w godzinach pracy. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są szkolenia BHP online. Każdy pracownik może odbyć je w dogodnym dla niego czasie, bez potrzeby organizowania osoby szkolącej, rezerwowania sali i wydawania pieniędzy. Wszystkie materiały szkoleniowe dostępne są w systemie.
Podczas kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy inspektorzy mogą sprawdzić, czy każdy z pracowników przeszedł szkolenie BHP. Oczywiście kursy BHP online (właściwie przeprowadzone) spełniają wszelkie standardy odpowiadające kursom BHP stacjonarnym.
Szkolenie BHP – przykład #
Wstępne szkolenie BHP może być przeprowadzone na wiele sposobów, zależnie od stanowiska pracy danego pracownika. Dużym ułatwieniem jest stworzenie gotowego instruktażu stanowiskowego i instruktażu ogólnego dla własnej firmy. Pozwoli to odciążyć osoby odpowiedzialne za szkolenie BHP. W takich sytuacjach pomocą służy system HRappka, który pozwala na tworzenie dowolnej ilości procesów wdrożeniowych dla nowych pracowników i wykorzystywany jest do zdalnego wdrożenia pracowników. Co więcej, po utworzeniu onboardingu bez problemu możemy przypisać go do wybranych pracowników i śledzić ich postępy. Dodane procesy onboardingu znajdują się w jednym miejscu, do którego mamy stały wgląd.
Powitanie pracownika #
Na samym początku procesu onboardingu witamy pracownika. Warto dodać od siebie kilka ciepłych słów i w dużym skrócie opowiedzieć, na czym polegać będzie wdrożenie.
Bezpieczeństwo i higiena pracy #
Krótka formuła na temat bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zasad, jakie się z nią wiążą, jest dobrym wprowadzeniem do onboardingu BHP dla nowego pracownika.
Obowiązki pracodawcy #
Podczas wstępnego szkolenia BHP pracownik powinien dowiedzieć się, jakie są konkretne obowiązki pracodawcy związane z bezpieczeństwem i higieną pracy, które wynikają z Kodeksu Pracy. Z pewnością ułatwi to komunikacje pomiędzy nową osobą a pracodawcą i zwiększy świadomość pracownika na temat obowiązków jego pracodawcy.
Obowiązki i uprawnienia pracownika #
Oczywiście część obowiązków i uprawnień leży również po stronie pracownika i powinien zostać z nimi zapoznany. W tym miejscu należy umieścić wszystkie informacje zawarte w Kodeksie Pracy dotyczące obowiązków i uprawnień pracownika.
Bezpieczeństwo pracownika #
Na każdym stanowisku pracownikowi grozi pewne niebezpieczeństwo. Bez względu na to, czy jest to praca biurowa, czy np. w budownictwie. Na tym etapie nowo zatrudniona osoba powinna zostać zapoznana z wszystkimi czynnikami, które mogą zagrażać jego życiu lub zdrowiu.
Zasady stosowania znaków i sygnałów bezpieczeństwa #
Do obowiązków pracodawcy należy stosowanie znaków lub sygnałów bezpieczeństwa wszędzie tam, gdzie nie można zlikwidować zagrożenia.
Oprócz świadomości pracownika o niebezpieczeństwie, które grozi mu na danym stanowisku, warto również zapoznać pracownika ze znakami i sygnałami bezpieczeństwa oraz ich zastosowaniami.
Zasady higieny osobistej #
Bezpieczeństwo i higiena pracy odnosi się do przepisów oraz zasad, których należy przestrzegać w miejscu pracy. W Kodeksie Pracy nałożono na pracodawców obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, aby pracownik był zobowiązany do przestrzegania przepisów oraz zasad BHP.
Profilaktyczna opieka lekarska #
W obowiązkach pracodawcy leży: skierowanie pracownika na badanie lekarskie, wydanie skierowania, pilnowania wykonania badania w terminie, a następnie przechowywania orzeczeń lekarskich. Pracownik natomiast musi udać się na badanie niezwłocznie po otrzymaniu skierowania.
Alarmowanie o niebezpieczeństwie #
Pracodawca ma obowiązek wyposażenia stanowisk pracy w instrukcje BHP oraz w instrukcje pożarowe (wynika to zapisów Kodeksu pracy oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy).
Instrukcje powinny być czytelne oraz znajdować się ogólnie dostępnych miejscach. Najważniejszą czynnością jednak jest zapoznanie pracowników z zasadami działania w sytuacji zagrożenia, aby instrukcje były jedynie przypomnieniem. W sytuacji zagrożenia ważna jest szybkość działania i pewność podejmowania decyzji. Instrukcja ma tylko upewnić pracownika, że wie, co robi.
Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach #
Każdy z pracowników powinien znać podstawy udzielania pierwszej pomocy. Niekiedy to sekundy decydują o uratowaniu zdrowia, a nawet życia drugiej osoby. Do momentu przyjazdu pomocy, to pracownicy mogą pomóc sobie nawzajem. Sytuacje zagrożenia zdrowia i życia mogą wystąpić w różnym czasie i miejscu, również w zakładzie pracy. Z tego powodu pracodawcy powinni wyznaczać pracowników do udzielania pierwszej pomocy. Nie jest to proste wyzwanie, jednakże odpowiednie przygotowanie zwiększa szanse, że przeszkolony pracownik, wykorzystując swoje umiejętności, będzie w stanie pomóc innej osobie.
W myśl art. 209 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz wyznaczyć pracowników do udzielania takiej pomocy.

Test wstępnego szkolenia BHP #
Ostatnim krokiem onboardingu wstępnego szkolenia BHP jest test świadczący o ukończeniu wymaganego szkolenia. To idealne rozwiązanie, aby sprawdzić, czy na pewno nowy pracownik zrozumiał szkolenie i nie będzie miał problemów w trakcie pracy. Test również podpowie nam, czy obraliśmy właściwą realizację programu instruktażu i w przypadku problemów z rozwiązaniem testu przez pracowników możemy go stale ulepszać.
