Od kiedy naliczać podatek po ukończeniu 26 lat – PIT 0
Pracownik zwolniony jest z podatku dochodowego do momentu ukończenia 26 lat. Zwolnienie z podatku obywa się w ramach programu „Bez PIT dla młodych", który wszedł w życie 1 sierpnia 2019 roku. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie od podatku nie obejmuje wszystkich przychodów i uzależnione jest od osiągalnego wynagrodzenia brutto. Zwolnienie z podatku dochodowego nie zwalnia z obowiązku składek na ubezpieczenie zdrowotne. Od kiedy naliczać podatek po ukończeniu 26 lat? Zapraszamy do lektury.
Kiedy można skorzystać z ulgi dla młodych? #
Zwolnienie z podatku dochodowego skierowane jest do osób młodych, przed 26 rokiem życia. To taka zachęta ze strony rządu, dla osób dopiero rozpoczynających swoją drogę zawodową. W ramach tego programu młodzi mogą zaoszczędzić nawet do kilku tysięcy złotych w ciągu roku.
Kto może wykorzystać ulgę dla młodych (zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 148) ?
- młodzi pracownicy, do dnia 26 urodzin
- osoby, które nie przekroczą dochodu 85 5628 zł brutto w ciągu roku – kwoty powyżej należy opodatkować na zasadach ogólnych (niezależnie od ilości posiadanych umów – dochody sumują się od każdego pracodawcy)
- osoby wykonujące pracę na podstawie stosunku pracy, służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, umowy zlecenia i praktyk absolwenckich i stażu
Z zerowego PIT-u nie mogą skorzystać osoby pracujące na umowę o dzieło lub posiadające własną działalność gospodarczą. PIT 0 nie dotyczy również osób na zasiłku chorobowym, macierzyńskim lub rehabilitacyjnym.
Co w przypadku, kiedy pracownik ma 26 urodziny w połowie roku kalendarzowego? #
Kluczową sprawą jest data przelewu, wykonanego przez pracodawcę, na konto pracownika. Jeżeli przelew wyjdzie przed dniem urodzin lub w dniu 26 urodzin, pracownik będzie miał prawo skorzystać z ulgi podatkowej. Po swoich 26 urodzinach pracownik zobowiązany będzie do potrącenia podatku dochodowego od swojej pensji.
Jak wygląda to w skali roku? Otóż pracownik, rozliczać będzie się z ulgą podatkową do dnia swoich urodzin, a dzień po nich jego zarobki będą już potrącane o zaliczkę na podatek dochodowy.
Przykład: jeżeli pracownik kończy 26 rok życia w dniu 12 listopada to przychody otrzymane za październik, które mają termin płatności 20 listopada, powinny uwzględniać podatek dochodowy. W związku z tym pracodawca dokonujący rozliczenia, powinien uwzględnić podatek dochodowy od osób fizycznych. Dotyczy to zarówno umów o pracę, jak i umów zlecenia. Natomiast jeżeli termin płatności jest do 12 listopada (dzień 26 urodzin), to przychody te nadal są zwolnione z podatku dochodowego.
Pit dla młodych, czyli zerowy pit #
Młodzi ludzie, przed dniem 26 urodzin nie mają obowiązku składania i rozliczania deklaracji podatkowej. Zwolnienie od podatku stosowane jest automatycznie. Zasada ta tyczy się osób, które w konkretnym roku rozliczeniowym posiadały tylko przychody zwolnione z podatku. Pozostałe osoby (np. te, które w trakcie roku rozliczeniowego skończyły 26 lat) mają obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe. Jak to zrobić? Najłatwiej i najszybciej rozliczyć się można przez Profil Zaufany na stronie www.podatnik.gov.pl, dołączając do formularzy PIT, załącznik PIT-0.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych #
Każda osoba pracująca legalnie zobowiązana jest do odprowadzania podatku dochodowego. Nie ma to znaczenia, czy pracujemy na umowę o pracę, dzieło, zlecenie, czy może mamy własną działalność gospodarczą. Odbywa się to na zasadzie złożenia odpowiedniego dokumentu do właściwego dla danej osoby urzędu skarbowego. Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych zmienia się w zależności od formy opodatkowania.
Podsumowanie: #
- Pracownikowi, który ukończył 26 rok życia, powinien być naliczany podatek dochodowy dla każdego przychodu, który pracownik otrzymał po ukończeniu 26 roku życia.
- Ulga dla młodych dotyczy podatnika do ukończenia 26 roku życia, którego dochód pochodzi z pracy (z praktyk absolwenckich, stażu uczniowskiego, ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy lub stosunku pracy nakładczej). Co więcej, stosowana jest, jeżeli pracownik nie wpada w drugi próg podatkowy.
- PIT 0 nie dotyczy podatników, którzy uzyskali przychód na podstawie umowy o dzieło lub w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej.