Spis treści
Zarządzanie kolejnością potrąceń w rozliczeniach pracowniczych umożliwia skonfigurowanie kolejności potrącania przedmiotów / potrąceń, czy zajęć komorniczych / alimentacyjnych.
Ustawienia domyślne #
- Potrącenia alimentacyjne i komornicze mają priorytet 0. Oznacza to, że potrącane będą jako pierwsze, chyba że istnieje potrącenie z priorytetem -1.
- Domyślnie priorytet potrącenia wynosi 1 (także dla potrąceń mieszkaniowych, spłat korekt i potrąceń ręcznie dodawanych na rozliczeniu).
Definiowanie kolejności potrącenia przedmiotu na profilu przedmiotu #
Podczas dodawania / edycji przedmiotu o typie „Potrącenie" istnieje pole „Priorytet potrącenia” (ERP > Przedmioty lub na profilu pracownika w Pracownicy > Lista pracowników > Dany pracownik > Przedmioty).
Ustawienia firmy #
- W Ustawienia > Moduły > Pracownicy istnieje opcja „Domyślnie uwzględnij przedmioty przed zajęciem komorniczym”, która pozwala domyślnie potrącać nowo dodane przedmioty, przed potrąceniem komorniczym. Przedmioty dodane wcześniej pozostają bez zmian (z tym samym priorytetem), chyba że zostanie nadanym im nowy priorytet.
- W przypadku kilku przedmiotów o tym samym priorytecie, kolejność potrącania jest losowa.
Zachowanie systemu w przypadku korekt zajęć komorniczych #
Zachowanie systemu w przypadku korygowania zajęć komorniczych (Płatności > Zobowiązania):
Przypadek 1 – na rozliczeniu występuje potrącenie komornicze i zobowiązanie nie jest opłacone:
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie zmniejszone – zobowiązanie dla komornika zmniejszy się.
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie wyzerowane – zobowiązanie komornika zostanie usunięte.
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie zwiększone – zobowiązanie dla komornika zwiększy się, a pracownik w kolejnym miesiącu będzie miał potrącenie typu „Spłata korekty rozliczenia”.
- Jeżeli na korekcie nic nie zostanie zmienione, to nic nie zmieni się w zobowiązaniach.
Przypadek 2 – na rozliczeniu występuje potrącenie komornicze i zobowiązanie jest opłacone:
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie zmniejszone (wypłacono komornikowi za dużo) – pracownikowi utworzy się zobowiązanie na kwotę różnicy, a komornikowi utworzy się należność na kwotę różnicy.
- Jeżeli należność nie zostanie opłacona (komornik nie zwróci pieniędzy), to przy rozliczaniu pracownika w kolejnym miesiącu zobowiązanie dla komornika będzie mniejsze o kwotę różnicy.
- Jeżeli należność zostanie opłacona (komornik zwróci pieniądze), to nie wystąpią żadne zmiany w kolejnych rozliczeniach.
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie wyzerowane (wypłacono komornikowi za dużo) – pracownikowi utworzy się zobowiązanie na kwotę potrącenia, a komornikowi utworzy się należność na kwotę potrącenia
- Jeżeli należność nie zostanie opłacona (komornik nie zwróci pieniędzy), to przy rozliczaniu pracownika w kolejnym miesiącu zobowiązanie dla komornika będzie mniejsze o kwotę różnicy.
- Jeżeli należność zostanie opłacona (komornik zwróci pieniądze), to nie wystąpią żadne zmiany w kolejnych rozliczeniach.
- Gdy na korekcie potrącenie zostanie zwiększone – utworzone zostanie zobowiązanie dla komornika, na kwotę różnicy, a pracownik w kolejnym miesiącu będzie miał potrącenie typu „Spłata korekty rozliczenia”.